Офіційна мова – болгарська
Столиця – Софія
Валюта – болгарський лев
Середня місячна зарплата лікаря загальної практики – 2000 болгарських лев
Рівень безробіття – 10.1%(2015)
Структура охорони здоров’я
У охороні здоров’я Болгарії є державний та приватний сектори. Державі належать національні медичні центри, університетські шпиталі, спеціалізовані лікарні національного рівня, центри переливання крові та діалізу, заклади швидкої медичної допомоги та психіатричні лікарні. Держава також є на 51% співвласником усіх регіональних лікарень.
Приватний сектор охорони здоров’я у Болгарії з’явився 1991 року. До нього входять установи первинної медичної допомоги, стоматологічні клініки, більшість установ спеціалізованої амбулаторної допомоги, усі аптеки та понад 30% госпіталів. Більшість приватних шпиталів спеціалізуються на хірургії, офтальмології, акушерстві та гінекології.
РЕЄСТРАЦІЯ У МЕДИЧНІЙ АСОЦІАЦІЇ БОЛГАРІЇ
Медична Асоціація Болгарії (МАБ, веб-сайт https://blsbg.eu/bg ) – професійна організація лікарів зі штаб-квартирою в Софії. Усі лікарі, які ведуть медичну практику біля Республіки Болгарія, є членами МАБ. Щоб стати членом МАБ, необхідно зареєструватися в регіональній асоціації МАБ.
Для цього до відповідної регіональної асоціації подається заявка на членство, в якій зазначаються дані заявника. Правління регіональної асоціації МАБ перевіряє документи заявника відповідно до вимог Закону «Про охорону здоров’я» та інших нормативних актів. Після цього видається Сертифікат Реєстрації. У разі відмови в реєстрації, заявник може подати апеляцію протягом 7 днів з моменту повідомлення. Термін розгляду апеляції – 1 місяць.
Необхідні документи:
- Заявка на реєстрацію
- Диплом про вищу освіту (для іноземців – сертифікат визнання професійної кваліфікації медичних працівників, виданий Міністерством Охорони Здоров’я Болгарії відповідно до Закону «Про визнання професійних кваліфікацій»).
- Сертифікат спеціаліста/диплом доктора наук (PhD) – за наявності (для іноземців – сертифікат визнання спеціалізації медичних працівників, виданий Міністерством Охорони Здоров’я Болгарії відповідно до Закону «Про визнання професійних кваліфікацій»).
- Довідка з місця роботи та інформація про досвід роботи.
- Для іноземців – тривалий дозвіл на проживання.
- Для іноземців, які не є членами ЄС, є дозвіл на роботу в Республіці Болгарія.
- Довідка про несудимість.
- Для іноземців – Сертифікат про бездоганну репутацію, виданий відповідними професійними органами двох останніх країн, де заявник практикував медичну діяльність (Certificate of Good Standing – цей документ видається Українською Медичною Радою).
- Сертифікат про володіння болгарською мовою.
ІСПИТ З БОЛГАРСЬКОЇ МОВИ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ
Відповідно до Указу №15 від 13.12.2005 для здійснення іноземцями медичної діяльності у Болгарії їм необхідно підтвердити своє володіння болгарською мовою та професійною термінологією.
Іспит на знання болгарської мови та професійної термінології проводиться Центром оцінки якості дошкільної та шкільної освіти.
Навчальну програму для підготовки до іспиту можна завантажити за посиланням http://www.ckoko.bg/upload/docs/2013-01/programa_izpit.pdf
Заповнена заява для реєстрації на іспит разом з копією паспорта та диплома про вищу медичну освіту подається до Центру оцінки якості дошкільної та шкільної освіти . Документи, випущені іноземною мовою, мають бути легалізовані та завірені нотаріально.
Інформацію про час прийому документів, терміни майбутніх іспитів, а також зразок тесту Ви зможете отримати на сайті Центру – http://www.ckoko.bg/page.php?c=24&d=82 .
ПРОЦЕДУРА ВИЗНАННЯ ДИПЛОМУ
Кожен громадянин, який здобув диплом про вищу освіту в іноземному вищому навчальному закладі, має право на визнання цього диплома в Республіці Болгарія відповідно до законодавства країни. Процедура визнання диплома лікаря проводиться Міністерством Охорони Здоров’я відповідно до Закону Республіки Болгарія «Про визнання професійної кваліфікації».
Відповідно до Закону Республіки Болгарії «Про охорону здоров’я» (ст. 186, пункт. 3(3)(а)) іноземному лікарю, який хоче практикувати в країні, для підтвердження своїх професійних знань та навичок необхідно скласти відповідний іспит у вибраному ним вищому навчальному закладі. Для підтвердження спеціалізації сдається другий іспит (Закон «Про охорону здоров’я» ст. 186, пункт. 3 (3) (b)).
Заяву на допуск до іспиту можна отримати у Міністерстві Охорони Здоров’я або у них на сайті – https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2015/04/21/zayavlenie-dopuskane-izpit-regulyarna-profesiya.pdf . Заява подається особисто заявником або його офіційним представником або надсилається до Міністерства поштою. У заявці має бути вказана точна контактна адреса в Болгарії. Якщо заявник не має доміцилю в країні, слід вказати контактну особу з відповідною адресою та номером телефону в Болгарії.
До заяви додається:
- Копія документа, що засвідчує особу.
- Копія диплома, свідоцтва або інших документів, що підтверджують професійну медичну кваліфікацію та відповідні додатки до них.
- Академічна навчальна програма, що показує тривалість навчання, дисципліни, що вивчаються, та їх робоче навантаження та практичну підготовку (оригінал або копія).
- Сертифікат про знання болгарської мови та професійної термінології болгарською мовою. Сертифікат представляється як нотаріально завіреної копії. Знання болгарської мови має бути на рівні, достатньому для практики медичної діяльності країни.
- Сертифікат про бездоганну репутацію, виданий не більше 3 місяців тому (Certificate of Good Standing – цей документ видається Українською Медичною Радою).
- Довідка про несудимість, видана не більше 3 місяців тому (Certificate of Good Character – Ukrainian Health Professional Registration Agency надає послуги з витребування даної довідки).
- Довідка про психічне та фізичне здоров’я заявника, видана не більше 3 місяців тому.
Копії документів мають бути апостильовані та засвідчені Міністерством закордонних справ країни, в якій були видані. Копії документів подаються разом із перекладом болгарською мовою, завірений Міністерством закордонних справ Республіки Болгарія.
Подані заявки із доданими документами розглядаються на засіданні комісії у Міністерстві охорони здоров’я. Комісія може звернутися до заявника або компетентних органів країни, в якій було видано документи, для надання додаткової інформації або підтвердження справжності відповідних документів. У разі відсутності чи неповноти поданих документів голова комісії інформує заявника у письмовій формі про необхідність їх подання. Якщо документи, що запитуються, не були подані заявником протягом двох місяців, процедура допуску до іспиту припиняється.
Після розгляду документів комісія подає міністру охорони здоров’я мотивовану пропозицію про допуск або відмову на допуск до іспиту. Протягом двох місяців міністр ухвалює рішення. У разі відмови заявник повідомляється письмово обґрунтованим розпорядженням. Заявники, допущені до іспиту, можуть скласти іспит протягом одного року з дати видачі ордера. Після закінчення однорічного терміну для складання іспиту особи повинні подати нову заяву. Іспит проводиться вищими навчальними закладами двічі на рік. Результат іспиту, як «пройдений» або «невдалий», вноситься до окремого екзаменаційного звіту.
Протягом 10 днів після іспиту відповідний вищий навчальний заклад надсилає копію протоколу до Міністерства охорони здоров’я.
Якщо диплом підтверджено та іспити складено, то необхідно проходити трирічне стажування за спеціальністю для можливості самостійної роботи, або працювати під супервізією кваліфікованого лікаря з укладанням трудового договору.
ДОЗВІЛ НА РОБОТУ
Дозвіл на роботу дає іноземцеві право здійснювати трудову діяльність на території Республіки Болгарія у певний період на конкретній посаді у конкретного роботодавця, і є підставою для дозволу на в’їзд та перебування в країні на той же період. Дозвіл видається для роботи, яка потребує наявності спеціалізованих знань та навичок, якщо ринок праці Болгарії не пропонує таких фахівців. Дозвіл видається Національним агентством зайнятості населення (НАЗН) лише на вимогу роботодавця – фізичної чи юридичної особи, зареєстрованої згідно з болгарським законодавством, або її представника. Дозвіл видається на рік (для керівних посад – на три роки), з можливістю продовжити його після закінчення терміну.
Процедура оформлення дозволу на роботу
Болгарський роботодавець готує та передає всі необхідні документи до Дирекції центру зайнятості за місцем роботи іноземця |
Дирекція центру зайнятості надсилає документи та висновок за запитом до НАЗН |
Директор НАЗН приймає рішення про оформлення чи відмову в оформленні на роботу іноземця |
Через 3 дні після подання документів до Дирекції центру зайнятості вони відправляються до НАЗН, де протягом 1 місяця приймається рішення про видачу або відмову у видачі дозволу на роботу.
Тривалий вигляд на проживання
Відповідно до Закону «Про іноземців у Республіці Болгарія» однією з умов для видачі іноземцю (не члену ЄС) довгострокового посвідки на проживання є дозвіл на роботу в Республіці Болгарія. Протягом 3 місяців після приїзду до країни необхідно подати заяву на дозвіл на проживання з відповідним пакетом документів до місцевої міграційної служби. Поселення в Болгарії спочатку видається терміном на 1 рік, з правом подальшого продовження до 5 років. Після цього можна оформити постійний посвідку на проживання, а потім – громадянство.
Необхідні документи:
- Заява відповідної форми (має бути заповнена болгарською мовою).
- Закордонний паспорт (з копіями сторінок, на яких вказані особисті дані та діюча віза до Болгарії).
- Документальне підтвердження підстави для отримання посвідки на проживання.
- При початковому проханні посвідки на проживання – довідка про несудимість.
- Поліс медичного страхування.
- Документальне підтвердження наявності місця для проживання у Болгарії (договір оренди чи нерухомість у приватній власності).
- Підтвердження фінансової спроможності (з розрахунку щонайменше прожиткового мінімуму країною).
- Оплата державного мита.